Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın söndürme sistemlerinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan yangın algılama ve ihbar sistemleri, gözetleme, algılama, haber verme ve alarm sistemiyle çalışmaktadır. Görevi başındaki görevlinin veya doğrudan itfaiye birimlerinin haberinin olmasını sağlayan ikaz sistemleri yangının başladığını haber vererek olası büyümeleri ve yayılmaların önlenmesine yardımcı olur. Yangın hızlı bir şekilde yayılabilen ve başladığı yerden uzak alanları da tehdit eden bir olay olduğu için, şüphesiz erken fark edilmesi ve müdahale edilmesi gerekir.

Yangin Ihbar Algilama Alarm Sistemi
Yangin Ihbar Algilama Alarm Sistemi2
Yangin Ihbar Algilama Alarm Sistemleri

Yangın söndürme sistemlerin otomatik versiyonlarının yangına herhangi bir etkileşim olmadan algılama sistemleri aracılığıyla müdahale etmesi büyük bir şans olmaktadır. Bu yüzden otomatik sistemlerin projelendirmesi ve ardından montajı sırasında algılama ve ihbar sistemlerine de yer vermek hayati önem taşımaktadır.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri Ekipmanları

Belirli bir sistematiğe sahip olan ve yangın söndürme sistemlerinin ateşleyicilerini aktive eden yangın algılama ve ihbar sistemleri ekipmanları son derece hassas önem sahiptir. Binanın yüzölçümüne göre yerleştirilen önemli ekipmanlardan biri kontrol panelidir. Algılama sisteminin türüne göre yangının başladığı noktayı gösteren bu kontrol panelleri üzerindeki işaretleri okumak ve anlamlandırmak, görev alacak personelin eğitimiyle mümkündür.

Yangınla birlikte ortaya çıkan dumanın algılanmasını sağlayan duman dedektörlerinin hassasiyeti iyi ayarlanmalıdır. Zira sigara dumanını yangın olarak algılayıp kaynakların israf edilmesine neden olmamalıdır. Yangının ısısını algılayan ısı dedektörlerinin algılama alt eşiği belirli bir seviyede olmalıdır. Yangın ihbar butonları ve alarm sirenleri de bu ekipmanlar içerisinde önemli görevler üstlendikleri için düzenli bakımı ve testleri yapılmalıdır.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

Bölgesel algılama yapan ve yangının başladığı noktayı yakın bir şekilde tahmin eden konvansiyonel yangın algılama sistemleri, korunacak alanın belirli bölgelere ayrılması esasına dayanır. Bölgesel olarak 20 adete kadar algılayıcı dedektör monte edilebilir. Kontrol panelinde alarm ve ihbar butonlarının da girişi bulunmaktadır.

Dedektörün yangını algılamasıyla birlikte kontrol panelinde dedektörün bulunduğu alana ilişkin sinyal verilir. Sinyal gelen bölge belirlenir ancak yangının başladığı küçük alan için o bölgeye ekip sevk edilmesi ve incelenmesi gerekir. Çok büyük alanların korunması için ideal bir algılama ve ihbar sistemidir.

Analog Adresli Yangın Algılama Sistemi

Belirli bir döngü oluşturularak döşenen analog adresli yangın algılama sistemi, yangının başladığı noktayı santimetrekaresine kadar fark eden ve belirleyen bir sistemdir. Loop adı verilen bu döşeme sisteminin bir tanesinde 128 adet dedektör olabilmektedir. Bu da yangından korunan alanın her metrekaresinin gözetlendiğini gösterir.

Yangının algılanmasıyla birlikte kontrol panelinde algılama yapan dedektörün ışığı yanar. Bu dedektörün bulunduğu bölge önceden panele tanımlandığı için, görevli personel hızlı bir şekilde yangının başlangıç noktasına doğru yönelebilir. Adrese teslim ihbar ile korunan alanın büyük facialardan sakınılmasına yardımcı olur.

Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sistemin ana unsurlarını ve görevlerini tanıtarak yangın alarm sistemleri nasıl çalışır sorusunu cevaplandıralım. Flow Switch, Sıcaklık dedektörü, alev dedektörü, duman dedektörü, karbonmonoksit dedektörü tarafından kontrol paneline algılama ihbarı gönderilir. Kontrol panelinde sürekli şekilde bir uyarı işareti yanar söner. Bu işaret yangını algılayan dedektörün paneldeki yerinde oluşur.

Bu andan itibaren acil anons seslendirme sistemi ile insanların alanı terk etmesi uyarısı verilir. Aynı anda eğer sistem içinde varsa duman tahliye fanlarının ve aksiyel fanların çalışması için otomatik bir sinyal gönderilir. Eş zamanlı bir şekilde yangın jeneratörüne de sinyal gönderen yangın alarm sistemleri, böylece yangının fazla büyümeden kontrol altına alınması için gerekli tüm uyarıları görsel ve işitsel olarak tamamlamış olur.

Adres Bilgileri

  • Adres: Cemal Gürsel Cad. No:193 : Üstkaynarca Pendik/İstanbul
  • Telefon: +90 (216) 396 79 50
  • Mobil: +90 (544 ) 844 07 74
  • Fax: +90 (216 ) 596 00 18
  • E-posta: info@itfaiyeraporu.com